Názov: Slib z Vysočiny 

Autorka: Hannah Howell 
Rok: 2014
Vydavateľstvo: Oldag 
Žáner: krásna beletria - ľúbostný a historický román

Hodnotenie: ***** 

Opäť ani v tejto knihe hlavná hrdinka nesklamala a pri jej správaní by sa veru mohli všetky cudné ženy od hanbou prepadnúť .... 

Pôvabná a hrdá Elspeth už ako dieťa vedela, že je niečím výnimočnejšia než sú ostatní. Mala mimoriadne vyvinutý zmysel a dokázala predvídať a odhaliť, ak niekto klame. Ako deväťročné dievča spoznala oduševneného rytiera, ktorý sa jej hlboko vryl do srdca. Mladý Cormac bol vážne ranený a ona sa o neho rozhodla postarať aj so svojimi rodičmi a rodinou. Prakticky mu zachránila život a to vtedy ešte netušila, ako sa jej raz oddaný rytier odvďačí. 

Po desiatich rokoch sa s ním znova stretáva, no tentokrát sa karty otočia a ona sa stane obeťou úlisného Colina, ktorý ju nasilu drží na hrade a je odhodlaný jej urobiť zo života peklo. Práve vtedy sa v jej živote objavuje jej hrdina z detstva, ktorý však ku nej prechováva nežné city, voči ktorým sa intenzívne bráni. On prisľúbil vernosť žene, ktorú miluje viac ako desať rokov a tak je neprijateľné, aby sa zahľadel do inej dámy. Napriek tomu, v ňom temperamentná a nebojácna škótska kráska prebudí niečo, čo sa zatiaľ nikomu nepodarilo a tou je neuhasiteľná vášeň. 

Elspeth je do svojho rytiera pobláznená, vďačí mu za život a spoločne s ním utečie z hradu a pred svojim trýzniteľom, ktorý sa jej túžil zmocniť a urobiť z nej svoju ženu za kazdú cenu. V nežnej náručí Cormaca spoznáva, aké je to po niekom skutočne túžiť a v jej dievčenskom srdci ožíva zvedavosť, ktorá sa nedá ničím skrotiť. Cnostná Elspeth, ktorá však nie je žiadna dáma, ale poriadne nebezbednica mu z lásky odovzdá všetko, čo si len muž môže priať (doslova) a bez studu a hanby mu ponúkne nielen telo, ale aj celé svoje srdce. 

Na ceste za spoločným sťastím však na oboch hrdinov číhajú nástrahy a oni sú prakticky v moci nebezpečenstva, ktorému sú neraz plne vydaní napospas. Čoskoro sa dostávajú do hostinca, kde Elspeth zisťuje, že jej krása láka mužov ako nektár lúčne motýle a niekoľkokrát bude potrebné, aby ju jej statočný rytier zachránil. Húževnatá dievčina je skutočnou bojovníčkou, pretože sa jej podarí zachrániť nielen zraneného a bitého kocúra Šmudlu, ale aj ohrdnutého chlapca Alana, ktorého sa vzdala vlastná mama. Cormac je jej srdečnosťou doslova uchvátený, ale tvrdohlavo trvá na tom, že musí dodržať sľub, ktorý dal Isabele, svojej životnej láske. Nechce byť zbabelý ako jeho rodičia, ktorí boli známi zhýralým spôsobom života. 

Cormac sa bráni svojim citom, ktoré prechováva k tmavovlasej pokušiteľke, no keď ju nájde zotročenú, uväznenú, dobitú a celkom nahú plne v Colinovej moci, tak sa v ňom všetko vzbúri a jediné čo ho zaujima je to, či je Elspeth ešte nedotknutá. Našťastie sa tomu lotrovi nepodarilo ju zneužiť a hoci už dievčina v tomto čase nie je pannou /túto výsadu prenechala svojmu rytierovi Cormacovi/, tak mal veľký strach, že by Colin mohol využiť príležitosť a vziať si ju proti jej vôli. Cormac si je však vedomý sľubu voči Izabele a stále odmieta prijať fakt, že by mal zostať po boku tejto sebavedomej a odvážnej ženy. 

Skôr než sa dievčina nazdá ju opúšťa a s ťažkým srdcom sa vracia k svojej milenke a žene, ktorú si chce vziať za manželku. Nešťastná Elspeth do poslednej chvíle verila, že v ňom prebudí lásku, no keď sa jej to nepodarilo, odišla z jeho života a to práve vo chvíli, kedy sa zo svojich citov vyznával jej rivalke Isabele. Tá však odzačiatku so zaľúbeným mužom rozohrala nebezpečnú hru a to, že sa stala štvornásobnou vdovou nebola náhoda. V skutočnosti sa v nej skrývala bezcharakterná mrcha, ktorá spolu so svojim milencom likvidovala svojich nápadníkov, ktorí sa s ňou oženili. 

A keď ju jedného dňa zaslepený Cormac pristihne, ako kľačí medzi nohami jeho nepriateľa a  ...(domyslite si), tak si uvedomí, koho v skutočnosti miloval. Chce sa vrátiť k Elspeth, ale tá je príliš nahnevaná, aby ho zobrala na milosť. Medzitým čaká jeho milenku Izabelu súd, kde svedčí o jej vine a vraždách a stane sa svedkom jej popravy. Ešte predtým s prekvapením zistí, že s ňou má syna Christophera, ktorého vychovávala pestúnka Agnes a ona sa k nemu ako matka takmer nepriznávala. 

Šťastný, no i sklamaný Cormac sa rozhodne vybrať za Elspeth, ktorá s ním však odmieta hovoriť a prijať ho opäť do svojho života. Mladý muž, ktorého bolesť a zrada zocelila dáme svojho srdca musí opakovane dokazovať, že je pre neho stredom vesmíru a niekoľkokrát sa pred ňou rozhodne znemožniť. 

Nakoniec si dvaja odlúčení milenci padnú do náručia a vyznajú si nehynúcu lásku na veky vekov, ktorú spečatia sobášom. Elspeth má však pred Cormacom malé tajomstvo a v Cormacovi sa prebúdza žiarlivosť pri predstave, že sa jeho vášnivá novopečená manželka oddala inému, no nakoniec sa mu jeho sladká Elspeth prizná len s očakávanou dcérkou pod srdcom. 

Postreh: Kniha sa taktiež čítala ľahko a nezabrala mi veľa hodín. Elspeth bola úžasná žena, aj keď mi miestami svojou tvrdohlavosťou a vytrvalosťou liezla na nervy. Násilník Colin, ktorý sa ku nej správal ako k majetku ma tiež pekne štval, najmä ak hrozilo, že Elspeth zneužije a zmocní sa jej priamo pred očami Cormaca, čo sa našťastie nestalo. Nakoniec aj Izabelu čakalo to, čo si od začiatku zaslúžila a negatívne postavy príbehu upadli v prach. 

PS: Ak niekomu prišla hrdinka Sorcha z knihy Zajatec z Vysočiny príliš svojská a povedzme vášnivá, tak táto slečna vám bude pripadať ako vykričaná neviestka, hoci sa jedná v oboch prípadoch o ženu, ktorá bola telom čistá ako ľalia. 

Zajatec z Vysočiny - Hannah Howell (2016)

Názov: Zajatec z Vysočiny 

Autorka: Hannah Howell 
Rok: 2016
Vydavateľstvo: Oldag 
Žáner: krásna beletria - ľúbostný a historický román

 Hodnotenie: ***** 

V týchto knihách často vystupujú naivné slečny, ktoré majú hlavu v oblakoch, no tento príbeh je o nebojácnej hrdinke, ktorá presne vie, po čom túži ... 

Krásna a odvážna Sorcha spolu so svojou sesternicou Margaret nájdu ťažko zraneného rytiera, ktorého napadli Angličania. Mladá dievčina v tom čase natrafí na zlodejov, ktorí mŕtvych a vznešených bojovníkov oberajú o majetky. Keďže niekde medzi tým množstvom nebožtíkov sa nachádza aj jej starší brat Dougal, rozhodne sa ich prekabátiť a správa sa ako jedna z nich. S veľkým šťastím sa jej podarí zachrániť dvoch mladých mužov, no to ešte netuší, ako jej neznámy rytier zmení život. 

Hlavná hrdinka sa odmieta zmieriť s osudom, že jej brat už nežije a zomrel rukou Angličanov a tak spolu s pôvabnou Margaret so sebou odnesú na vyrobených nosítkach a za pomoci malého poníka Basintha oboch urodzených mužov, ktorí na tom nie sú najlepšie. Ruari je hrdým rytierom a sebavedomým mužom, ktorý celkom očarí nevinnú dámu a ona nedokáže zabrániť tomu, aby sa do neho nezaľúbila. Keďže si však veľmi ctí svoju nezávislosť, tak si na začiatku nechce priznať, že je pre jej život nesmierne dôležitý. Sorcha musí bojovať so svojimi citmi a ešte aj Margaret celkom poblázni srdce mladší rytier Beatham, bratranec Ruariho. Keďže ich city sú od začiatku vzájomné a otvorené, tak ich príbeh je podstatne menej zložitejší ako milostný vzťah dvoch ďalších hrdinov.  

Keďže je dievčina zúfalá z toho, že nemôže nikde nájsť svojho brata, rozhodne sa, že neznámeho rytiera unesie aj s jeho bratrancom, aby mohla od jeho rodiny pýtať výkupné. Chvíľu trvá, kým sa mu o svojom hriechu rozhodne povedať, no neskôr ju predsa len úprimnosť prezradí. Ruari sa rozzúri a vyhlási jej vojnu, no zatiaľ je na ňu odkázaný a tak si musí svoju pomstu nechať na neskôr. I napriek tomu, že sa tomu mladí ľudia na začiatku bránia, nakoniec podľahnú svojim citom a stanú sa z nich milenci. Lenže Ruari je zámožný muž z bohatej rodiny, zatiaľ čo láskou zmietaná dievčina nemá veno, pozemok a žije na samote kvôli rodinnej kliatbe.

Dievča s gaštanovými vlasmi nie je len taká hocijaká žena a ukrýva pozoruhodné tajomstvo. Má mimoriadnu schopnosť hovoriť s mŕtvymi a vidí všetkých možných duchov, dokonca aj tí, ktorí patrili k jej rodinným príslušníkom. Túto danosť majú viaceré ženy z jej rodiny a tak si oproti ním nikdy nepripadala zvláštna. Navonok skeptický Ruari sa však jej talentu vysmeje, označí ju za bláznivú a chvíľu sa jej začne vyhýbať. Sorcha je nešťastná, pretože ho veľmi ľúbi a jeho správanie a nedôvera jej ubližujú, no nedáva nič najavo a tak si Ruari myslí, že jej na ňom vôbec nezáleží. On sám stále bojuje so svojimi citmi voči nej, pretože si vždy po svojom boku predstavoval inú nevestu a na jeho vkus je bezprostredná Sorcha príliš priamočiara.

Po týždňoch spoločne strávených chvíľ, kedy sa dvaja milenci lepšie spoznali a našli si k sebe cestu i navzdory rôznym  prekážkam si rodina vyzdvihne oboch mužov, čo spôsobí, že Sorcha sa musí vzdať človeka, ktorý sa stal zmyslom jej života. S hrdosťou prijíma porážku a usiluje sa tešiť z predstavy, že zachráni svojho brata tým, že za získané peniaze od bohatého rodu ho vykúpi od Angličanov. Lenže ich vodcovi Simonovi, tvrdému a zhýralému mužovi sa mladá dievčina neskonale zapáči a rozhodne sa ju získať za každú cenu.

Sorcha žije v neustálom smútku, cíti sa osamelá a hoci sa jej podarilo zachrániť brata, musí stále myslieť na svoju prvú a životnú lásku. Po niekoľkých mesiacoch sa koná trh, ktorého sa zúčastní polovica jej rodiny, vrátane sesternice i brata. Ruariho nevidela veľmi dlhý čas a už ani nedúfala, že sa s ním niekedy stretne. O to väčšie je jej prekvapenie, keď tam na neho narazí. Sebaistý Ruari jej kedysi sľúbil potupu za to, že ho uniesla ako vrece zemiakov a v ten deň aj naplní svoje slovo. Podarí sa mu odvliecť obe protestujúce dievčatá, medzi ktorými je aj Margaret, sesternica Sorchy a láska jeho bratranca.

Dievčina sa v jeho príbytku dozvedá, že chystá svadbu s bohatou dedičkou a tak sa mu pomocou svojich kamarátov duchov podarí odlákať od muža jej snov každú potenciálnu nevestu. Na jednej strane urazená dievčina túži po tomto mužovi, na druhej strane mu nevie odpustiť, že sa jej rozhodol pomstiť. Lenže blízkosť dvoch ľudí im pripomenie tie chvíle, kedy boli spolu šťastní a Sorcha opäť prepadne zvodom skúseného muža.

Na vodca Angličanov už akosi všetci zabudli a ten sa zjaví práve vo chvíli, kedy ho nikto nečaká. Oduševnený rytier Ruari ochráni svoju pani, odstráni nepriateľa a vtedy si uvedomí, ako veľmi tú ženu ľúbi. Zo strachu sa jej však so svojimi citmi nezverí a súži sa tým, že ani ona ho skutočne nemiluje.

Na ťažko osudom skúšanú dievčinu sa konečne usmeje šťastia a hoci jej Ruari nevyzná nehynúcu lásku tak jej neprestáva dávať najavo, ako veľa pre neho znamená. No práve v tom momente sa zjavuje jej brat, ktorý rytiera obviní, že mu uniesol sestru a dožaduje sa jej návratu. Sorcha s ním odchádza a znova sa musí odlúčiť od svojej pravej lásky. Nakoľko sa jej brat rozhodol, že za žiadnu cenu sa už so svojim rytierom nemôže vidieť, tak sa ju rozhodne strážiť ako oko v hlave.

Pre Sorchu je to náročné obdobie, najradšej by utiekla za Ruarim, ale je si vedomá následkov, ktoré by po jej zbrklom konaní nastali, A tak vymyslí geniálny plán, aby sa mohla vrátiť k mužovi, ktorého vrúcne miluje. Jednoducho unesie jeho bratranca Beathama, ktorý je zbláznený do Margaret a chce si ju vziať za ženu. Takto zabezpečí zmierenie medzi jej bratom a jeho rodom, pretože im už nebude nijako zaviazaný a splatí voči nemu svoj krvavý dlh.S tým sa však Dougal, ktorý čoskoro zistí pravdu odmieta zmieriť, no napokon im predsa len požehná veľa šťastia.

Ruari sa po dlhých útrapách vráti do dievčininej náruče, vyzná jej úprimnú lásku a požiada ju o ruku. Dievčina taktiež neplytvá slovami a povie mu o svojich hlbokých citoch. Duchovia, ktorí boli považovaní veľmi dlhý čas len za výplod dievčininej fantázie sa stali ich radcami a ochrancami a neveriaci rytier sa naučil vďaka láske veriť v ich existenciu.

Postreh: Kniha sa čítala pomerne jednoducho, mala som ju za dva dní prečítanú a to som jej venovala čas len po práci a obetovala nad ránom nejakých pár hodín. Miestami mi otravní duchovia prišli príliš dotieraví až trochu nudní, no nakoniec som im odpustila. Príbeh ma celkom zaujal, bol svižne  napísaný, strany rýchlo odsýpali a ako to už býva zvykom, tak mal aj šťastný koniec. 

 

“Izba bez kníh, je ako telo bez duše.” Marcus Tullius Cicero

 

V mojom živote nastal rýchly zvrat, náhle som sa začala kníh báť, no znova ich túžim mať a horlivo čakám čo sa bude diať .... 

Ako dieťa som mala ku knihám veľmi blízko a to najmä k motivačnej literatúre a krásnej beletrii, pod ktorou si môžeme predstaviť červenú knižnicu. :) Áno, to sú presne tie príbehy, pri ktorých horia stránky od nespútanných kratochvíl, ktoré sa odohrávajú na každej piatej strane. :) 

Pamätám sa, ako som svojej tete kradla z políčky knihy, aby som si mohla čítať žáner pre dospelých. Mala som len 7 rokov a miesto rozprávok som si kupovala historické romány a všetky možné harlequinny, ktoré existujú. Síce som niektorým slovám vôbec nerozumela, no vôbec mi to nevadilo. :) 

Posledné obdobie som bola dosť zaneprázdnená a prestala som úplne knihy čítať. Teraz už viem, že to  bola chyba a rozhodla som sa, že si na nich pokúsim nájsť viac času. Vlastním okolo 400 kníh a myslím si, že by bola škoda, keby som na knihy zanevrela a stali sa len akousi mojou spomienkou. 

Z tohto dôvodu si zakladám rubriku ,,Povinné čítanie," kde môžem sledovať, ako sa v oblasti čítania posúvam, resp. do akej miery stagnujem. :) 

Všetky knihy, ktoré sem pridám som buď osobne vlastnila alebo vlastním a tak pevne verím, že sa stanú studnicou múdrostí pre tých, ktorí sa stále nevedia rozhodnúť, či majú začať čítať. :) 

 

“Čítanie je jedno z najväčších potešení, ktoré ti môže samota dať.” Harold Bloom