V srdci vzdušných slov (zbierka citátov) 2006 - 2017

Po dlhšom čase som sa rozhodla skompletizovať svoje všetky napísané citáty a zverejniť ich formou epubu. Sú tam výroky, ktoré som dávala dokopy od roku 2006 a pokračovala až po rok 2017. Tieto citáty ma napadali pri rôznych príležitostiach, skúsenostiach a dá sa povedať, že sú akousi mojou skrátenou spoveďou a súčasne odkazom. :) 

Sú vhodné pre každého, kto sa zamýšľa nad svojou existenciu a máva pocit, že by najradšej z tohto sveta utiekol niekde veľmi ďaleko. 

Všetky výroky som vytvorila a vymyslela ja a preto je akákoľvek podobnosť s výrokmi od iných autorov len čisto náhodná. 

 Link, kde nájdete moju zbierku citátov na stiahnutie je tu: 

http://www.1000knih.sk/obchod/motivacne-knihy/v-srdci-vzdusnych-slov-2006-2017-patricia-brestovanska

Rozkvet nádeje 2019

Moja prvotina (ako dielo vzniklo, čo mu predchádzalo)

Keď som chodila na strednú školu, nezapadala som do kolektívu a vždy som túžila po sestre. Tá myšlienka bola tak hmatateľná, až ma jedného dňa napadlo, že si ju vymyslím. Avšak písanie autobiografie ma vôbec nelákalo a tak som sa rozhodla, že v mojom príbehu budú vystupovať fiktívne postavy, ktoré však budú aj trošku reálne (vysvetlím nižšie). Ako veľa mladých ľudí, aj ja som túžila ujsť z nehostinného sveta, kde bytosť, ktorá je sama sebou nedokáže vo svete, kde je toľko rôznych masiek prežiť. A tak vznikol môj príbeh, ktorý je akoby odrazom mojej duše v období, keď som mala šestnásť rokov a myslela si, že vo svete ľudí nikdy nenájdem svoje miesto. 

 Keď už dostalo konkrétny názov a dielo ožilo (inšpirácia postáv, miest, zmyslu príbehu)

Mená osôb, ktoré v príbehu vystupujú sú buď úplne vymyslené alebo prevzaté. :) Hlavná postava Blysse sa mala pôvodne volať Blaze, ale to meno mi pripomínalo slovo ,,Blade" a tak som ho nahradila iným. Jej mladšia sestra Tenley sa volá podľa mojej spolužiačky zo strednej školy Tiny, ktorá mala taký nick roky na azete. Jej virtuálny pokecový kamarát mal nick Darkim a tak som sa rozhodla týmto menom pomenovať hlavnú postavu mužského hrdinu. Aldwyn, otec Blysse a jej sestry Tenley vystupoval v jeho románe, ktorý som čítala, rovnako ako aj Madeline, ktorá stvárnila mamu týchto dvoch sestier. Apropo, tento manželský pár je dokonalou kópiou mojich rodičov, akurát hlavnej hrdinke sa jej rodičia v skutočnosti nerozviedli. :) Čo sa týka postáv Elory, Mikaely, Tanzie, ktoré v príbehu zohrali úlohu triednych mŕch, veľmi mi v tom čase pripomínali moje spolužiačky, ktoré sa chovali ako kráľovné a boli pomstychtivé a bezohľadné. Akurát ich mená sú v skutočnosti slovenské. :) Taktiež aj Romjin a Venetia, sú kategorizované ako triedne beštie, ale pri nich som s menami nejako neexperimentovala. Darkimov najlepší kamarát Spencer mal najprv zohrať kladnú rolu, ale nakoľko som sa rozhodla v príbehu experimentovať, tak som sa rozhodla, že mu zmením charakter a nakoniec všetkých poriadne prekvapí. Darkimova mladšia sestra Siofra sa mala pôvodne volať Alice, ale Siofra sa mi páčilo oveľa viac. :) Ex-priateľka Darkima a jeho prvá láska Tabora, sa predtým volala Tabitha, ale keďže to nebolo španielské meno, tak som zostala radšej pri Tabore. Suzanna, ktorú som oslovovala Zanna, získala meno po mojej mamine Zuzane. Darkimova spolužiačka Melory sa mala volať Melody, ale nakoniec som jej nechala Melory. :)

Najviac som sa potrápila s menami hrdiniek z cudzích nepozemských ríš. Asteria dostala meno podľa hviezdice z taliančiny, predtým sa volala len Steria. Avšak veľmi mi to meno pripominalo Stéviu, tak som sa ju rozhodla premenovať. Mená ako Philé, Vénea som si vymyslela, aj keď odzačiatku vyznievali grécky a meno Misteri, som použila podľa slova Mystery v angličtine.  Planéta Kaalria ma napadla podľa jednej nemenovanej pesničky od bulhárskej speváčky Kamelii. Názvy ríš Gaaldezia a Eufíria sa mi prisnili v lucidnom sne, rovnako aj energia Harnha. A biónka vznikla na základe slova ,,biotický," aj keď sa predtým mala volať biótka. :) 

Príbeh sa odohráva v dvadsiatom prvom storočí v hlavnom meste Anglicka v Londýne, preto som použila anglické a zahraničné mená. :) I napriek tomu, že to nie je moja obľúbená destinácia, tak som ho chcela použiť do svojej prvotiny. :) Informácie som si zbierala pred rokmi, ktoré som medzičasom oprášilo a porovnala ho súčasným stavom. 

Aké boli plány s týmto dielom? 

Toto dielo som pred svetom schovávala asi 13 - 14 rokov, čo je teda skutočne veľa. :) Pár kapitol som mala pridaných na svojom jednom blogu, ale potom som ich stiahla preč. Až som si väčšiu časť z nich vytlačila a dala ich prečítať svojmu kamarátovi Peťovi, ktorý si ich so záujmom prečítal. Povedal mi, že dielo je zaujímavé a chcel by vidieť ako bude pokračovať. Ja som v tom čase mala napísaných asi 17 - 18 kapitol a ostatné mi chýbali. Pôvodne malo ísť o útlu sto stranovú knižku, ktorá nemala byť na čítanie nijako náročná, no nakoniec som ku nej dopísala ďalšie kapitoly. Bolo to vďaka môjmu kamarátovi, ktorý mi stanovil na dopísanie starého diela len necelý mesiac. A tak som sedela asi tri týždne po večeroch za notebookom a dopisovala chýbajúce kapitoly. V tom čase som pribrala asi 5 - 6 kíl, ale vôbec ma to netrápilo, lebo som to dielo chcela dokončiť. A presne to sa aj stalo. Bolo trošku náročné sa prispôsobiť štýlom písania, no najmä zmýšľaním tínedžerom, ale dalo by sa povedať, že sa mi to podarilo a nakoniec z toho vzniklo čitateľné dielo. A ja som sa ho rozhodla vydať. Bolo mi síce jasné, že sa to nemusí podariť, no chcela som to skúsiť. :) 

Ako prvému vydavateľstvu som ho poslala Ikaru, ktorý ho prakticky bez prečítania odmietol. Tiež som ho poslala vydavateľstvu Slovart poštou, ale vrátil mi ho a požiadal ma, aby som ho poslala elektronicky. To som aj urobila, milá pani mi oznámila, že ho pridelila redaktorom a tí by sa mi mali do troch mesiacov ozvať, ak by ich dielo zaujalo. Ja som v tom čase mala jedného kamaráta, ktorý mal výborné skúsenosti s vydavateľstvom Elist a to vydavateľstvo aj dobre poznal, tak som skúsila šťastie tam. Na prvý pokus ich dielo nezaujalo, ale potom na druhý sa im zapáčilo a navrhli mi, že mi ho na vlastné náklady vydajú. Ja som to nakoniec odmietla a rozhodla sa, že svoju prvotinu zavesím pre verejnosť. 

Predtým, ako som ho chcela vydať, som ho dala prečítať viacerým ľuďom, nielen kamarátom, ale aj úplne neznámym čitateľom 

Nakoľko som si vôbec nebola istá, ako na dielo zareaguje verejnosť, tak som ho podrobila manej skúške. Dala som ho pozrieť v tlačenej podobe, ale aj v elektronickej nielen svojim kamarátom, ale aj niekoľkým náhodným cudzím ľuďom, o ktorých som vedela, že čítajú a vedia posúdiť, či by ich zaujalo. Až po tomto kroku, keď sa mi dostalo kladnej odozvy som si povedala, že ho skúsim vydať cez vydavateľstvo, aj keď teraz som svojim spôsobom rada, že sa to nepodarilo, respektíve som ho odmietla vydať na vlastné náklady, pretože si prajem debutovať s celkom inou knihou a najmä takou, ktorú som napísala ako dospelá osoba. :) 

 Čo moji čitatelia vyčítali tomuto príbehu, respektíve kde narazila kosa na kameň?

Môj príbeh sa mi celkom páčil, niektorých zaujal originálny motív, neodpozerané fiktívne postavy, ale našli sa aj takí, ktorí s ním neboli stopercetne spokojní. Najviac im prekážali mená, ktoré sa im niekedy ťažko čítali, tiež trošku očakávali, že sa viac rozpíšem o inej planéte, ktorú som vytvorila, podaktorým nesadol názov a zase určitým čitateľom sa zdalo, že je to trošku dlhé (na malom formáte to presahuje 368 strán). Čo im však bolo sympatické tak určite miesto príbehu, kde dominuje Londýn, podaktoré postavy príbehu a slovník pojmov na konci diela, vďaka ktorému sa čitateľ lepšie orientuje. Taktiež sa im páčil záver, ktorý bol podľa nich maximálne nečakaný a predstavoval pre nich veľké prekvapenie. :) 

Komu je dielo určené a koho by mohlo zaujať? 

Toto dielo je vhodné pre každého, kto sa nebojí snívať a verí, že sny sa môžu uskutočniť bez ohľadu na prekážky. :) Aj keď v ňom vystupujú stredoškoláci, tak si myslím, že sú ľudia, ktorých by mohlo zaujať. :) Príbeh má v sebe z každého rožku trošku (tajomno, bezstarostosť, fantasy, romantiku, nenávisť, mladosť a nakoniec šťastný koniec. :)  

 Poznámky: Príbeh ma v menšom formáte okolo 368 strán, ale vo väčšom len 256 strán. Dielo nie je upravované vydavateľstvom a tak zcela isto nie je bezchybné, aj keď výrazné chyby by tam byť nemali, predsa len si ho celé prečítal recenzent vo vydavateľstve. Grafickú obálku som si robila v Adobe Photoshope, kde som menej výrazným spôsobom pretvorila bábiku, ktorá bola na obálke. 

* Na konci knihy sa nachádza Slovník pojmov, pre jednoduchšiu orientáciu počas čítania. :) 

 Celú knihu si môžete kúpiť za symbolickú sumu na nižšie uvedenom linku: 

 http://www.1000knih.sk/obchod/romany/rozkvet-nadeje-fantasy-roman-patricia-brestovanska1